Szevasz Szlavónia!

Eszék, várromok, kastélyok… és egy kis karszt!

 

Péntek reggel induló utukat Bellyén, majd Eszéken kezdtük, másnap pedig a Papuk-hegység hegyei között és annak peremén bámészkodtunk: Jankovac – Skakavac-vízesés és „társai”, aztán harmadik napunkon Kaptol kis vára, Kutjevo „hagymakupolás” lezárt kastélya, kolostora és Orahovica (Raholca) várromja, kastélya és csodálatos tavi strandja volt a „menü”. Az asztara burek, csevapsica és jó eszéki és „ozujsko” sör került… 

Két vár – borongós fellegekben…

Hó, jég, eső és szélvihar… Cudar idők a Murányi-fennsíkon

Murányhuta (Predná Hora) – Murány vára – Tiszolc (Várhegy) – Dielik-hágó – Teplica-karsztforrás – Certova-völgy – Certova-barlang – Kucalach-hegy – Zbojska-hágó – Nagyrőce (belváros) – Jolsva (belváros) – Süvete (rotunda) – haza

 

A március 15.-i hosszúhétvégén Murány-Murányalja központtal közel 4 napos túrasorozatot követtünk el…

Hóba Szitnya, selmeci utca…

Selmecbányai hétvége a Szitnya megmászásával és a selmeci utcák kunkorjaival

2018. január 12-14.

DSC_0925A túra meghirdetése: Selmec Szitnyával

Bányaváros felfedező hétvégére várok jelentkezőket, Szitnya túrával a középpontban. 1009 méter a kis pukli, de több kilátópont is van útközben, remek a kilátás – ha nem lesz köd… (nagy köd volt, de voltak szuper sziklák, azok között falépcsők és turistaház forró teával, kávéval)

Péntek délután 17 óra körül indulunk Pestről a pesti oldalon, Árpád híd közeléből, Frangepán utcából. Éjszakai érkezés Selmecbányai szállásunkra (kilátás a belvárosra – 8 fő is elfér kb. 14-16 Euro), ahol talán egy kis sörözés is belefér, aztán szombaton túra sok fotózással és némi környéknézéssel (ami a szemünk elé kerül – hát megnézzük). Szombat esti örömködés/buli sörözve – vagy ami elénk jön. (sörözés éttermes vacsorával megvolt, sör folyt a szálláson is)

Vasárnap Selmecbánya, Bélabánya érdekességei, csodás látványa és a felújított, különleges Kálvária. (a Kálvária és Selmecbánya majdnem minden épülete megvolt – a múzeumok többnyire zárva voltak)

DSC_1001Túráimon van ugyan útiterv, de azt rugalmasan kezelem, így hát a túra kiadóssága, a látnivalók száma nemigen változik!:) A napokat a legjobban igyekszem kihasználni, nem sietünk hazafelé, a megszokott környezetünkbe..! (amikor „végeztünk” a városnézéssel indultunk is – 15 óra)

Suzukimban van még 3 főnek hely. Ha betelne, lehet autóval csatlakozni, de akkor a szállásban csak próbálok segíteni, nem vállalom annak szervezését. (Ezzel nem akarok elijeszteni senkit, működik a dolog…)

Benzinpénz hasonlók megosztódnak, szállást összedobjuk. Szállás EURÓban fizetendő helyben!!

Aludjunk várromban! …de legalább mellette

Felvidéki túra Kisaranyos-Kicő-Hrussó vára-Kicő-Kisaranyos-Fekete-vár-Kisaranyos útvonalon

 

Túrakiírás: Szombat korai indulás az apró Kisaranyos (Zlatno) településre, ahol otthagyuk az autót és az 1708 óta romosodó Hrussó vára végcéllal teszünk egy túrát – nem túl nagyot. Kb. 15 km
Sátorállítás és tűzgyújtás!

Másnap a Tribecs egyik fő gerincén (600-700 méteres) érünk vissza a délután derekán az autóhoz csodálatos őszi színorgia közepedte…:)

Melegebb hálózsák ajánlott, de normál hálózsákkal meleg éjszakai felöltözéssel, jó derékaljjal is átvészelhető egy hűvösebb éjszaka. Kiutazás 1 ötszemélyes Suzukival személyautóval. inkább 3, mint 4 fő fér el felszereléssel. Benzinköltség szétosztása – alap. Autóval együtt is lehet csatlakozni!

Négy óra tájban Hrussó várához értem...

Négy óra tájban Hrussó várához értem…

Végül: résztvevők száma – jómagam. A túra nem volt túl könnyű. Az éjszaka enyhe volt. Útközben nem volt mód sörözni, sőt vizet venni sem…

Mégis elégedett vagyok!

H. Gy.

Nagy-Rozsutec – létrán és hágóvason

Két túra a Kis-Fátrában – 2017. március 24–26.

1. Nagy-Rozsutec az Alsó- és a Felső-szakadékokon át

 

Pénteken autóztunk le Terhelyre (Terchová), másnap pedig az egyébként három szakaszra tagolható Alsó- és Felső-szakadék vaslétrái és -rámpáin át az 1200 méteren található Rozsutec-nyerget érintve a Nagy-Rozsutecet (1609 m) másztuk meg.

Visszafelé másik irányt választottunk: a Nagy-Rozsutec másik oldalán ereszkedtünk le, majd egy Stefanová-i sörözést megejtve keresztezve felfelé-utunkat  az Új-szakadék rámpáin, és vaslétráin jöttünk le… Azt hiszem, amikor eljött a vacsora ideje, két adag brinzás galuska is elfért volna bennem…

2. Nagy-Kriván csodakilátásokkal

A már előző napon jól megnézett Nagy-Kriván (1709 m) csúcsot a Vrátna-völgyből a Lublói-hágón át értük el. A Vág partján házról-házra láthattuk Zsolnát a keleti irányba míg – később – nyugat felé a Magas-Tátra előterében Alsókubint. A Nagy-Fátrának is idelátszott egy kis hó és jég a feje búbján… Leereszkedtünk a lanovkaállomáshoz, majd pihentünk egy kicsit a padjain, majd előző napi túránk csúcsa, a Nagy-Rozsutec felé haladtunk a Vrátna-völgyfőt ölelő csúcsokon, gerinceken. A végén kényelmetlen ereszkedés következett egy sípályán, amelynek lefagyott, összetömörödött hava-jegén embert próbáló feladat volt lejutni és talpon is maradni…

 

Harsáczki György

Van egy vár Nyitra mellett: Gímes

Május 7-én menni kellett valahová… Nemrég találkoztam a térképen Nyitra magasságában Gímes várával.

– Nem hiszem, hogy a tervezett felvidéki kerékpártúránk alkalmával eljutnánk ide – gondoltam -, így ha most látom, akkor sokáig biztosan nem kerül utamba… Lassan haladtam a kisebb-nagyobb látnivalók miatt – 13 óra után döntötem el, hogy kell a Gímes vára.

Útvonal: Pilisvörösvár, Esztergom, Párkány, Kéménd, Bény, Csata, Oroszka, Csata, Lekér, Zselíz, Sáró, Kálna, Rohoznica, Nagygyőröd (Velky Dur), Csiffár, Tild, Verebély, Zsitvaújfalu, Taszármalonya (Tesarské Mlynany), Bélád (Beladice), Neverice, Gímes (Jelenec)

 

 

 

 

 

 

Az Óvár – Selmec lépése a török fenyegetésre

A várrá lett székesegyház

A belső vár - egykor román stílusú bazilika volt...

A belső vár – egykor román stílusú bazilika volt…

Garami vízitúránk utolsó napján, kultúrprogramot voltunk kénytelenek beiktatni a kitartónak ígérkező eső miatt. Szerencsére Selmecbányára esett a választás – nem hiszem, hogy lett volna izgalmasabb hely…  Megérkezésünkkor már el is állt az eső, és miután megebédeltünk egy büfében, lassan elindultunk felfelé a főutcán, mely mentén egyre több felújított régi házat, műemléképületet és bányászati emléket láthattunk. Megérkeztünk a gótikus stílusú Szent Katalin templomhoz, ami a régi magyar bányaváros ferde főterének alsó végében emelkedik.

A templom fölött, hátraszegett fejjel látható magasságban állnak az Óvár falai, amelyeket már rég szerettem volna jobban megnézni. A csapat érdeklődésére számítva igyekeztem „terelni” túratársaimat, s csakhamar ott álltunk a várkapuban…

Harsáczki György (2008.)

A Bihar-hegység „óriás” gyöngyszemei

2008 május első napjaiban töltöttem egy hosszú hétvégét a Bihar-hegységben a Myotis Barlangkutató Egyesület barlangászaival – akkor még az egyesület tagjaként.

Utunk során az első nap a Virtop-hágó érintésével jutottunk az Ördöngős-szorosba és a János-kapu barlangba, majd a látnivalók meglátogatása után felautóztunk az 1000-1100 méteres fennsíkra és felkerestük az Aranyosfői-, ismertebb nevén Szkarisórai-jégbarlangot. Majdnem egy napot töltöttünk egy vendégház udvarán, így a móc tanyavilágba is betekinthettem.

Másnap déltájban ledöcögtünk a fennsíkról, a Girda-folyóhoz, majd a Virtop-hágó, és Rézbánya érintésével Belényesre hajtottunk, ahol egy autószerelő enyhített kínjainkon… Estére felhajtottunk a következő fennsíkra, a Pádisra, s a Glavoj-réten ütöttünk tábort.

Egynapos túrát tettünk – külön utakon, mivel már az elején elvesztettük egymást. Így – mivel hóolvadás volt – magas vízállásnál láthattam a Kis-Labirintust, a Csodavárat Vár-patakostúl és a Galbina-kőközt.